Fojab har ritat två kvarter åt Fler Bostäder ABFoto: Illustration/Fojab arkitekter
Bygget pågår för fullt.Foto: Daniel Iskander

Ytterligare byggare till Sigtuna stadsängar

Fojab arkitekter och Fler Bostäder AB har tecknat avtal om att få bygga två kvarter i stadsdelen Sigtuna stadsängar.

Avtalet mellan Sigtuna stadsängars exploaterings AB och Fojab arkitekter och Fler Bostäder AB gäller kvarteren 17 och 18 av Sigtuna stadsängar. Bostäderna kommer att ha ett fokus på social hållbarhet och hela stadsdelen har som bekant ett hållbarhetsål.
– Vi ser fram emot att vara med och utveckla en ny spännande stadsdel. Fler Bostäder har ambitionen att skapa långsiktigt hållbara boendemiljöer för fler människor sett ur ett socialt, ekologiskt och ekonomiskt perspektiv, säger Magnus Knutsson, VD på Fler Bostäder.

Byggstart våren 2018
Bygget pågår för fullt i området sedan i våras och man håller på med mark och exploateringsarbete. De aktuella kvarteren 17 och 18 kommer att påbörjas våren 2018 men säljstart är redan i januari.
– FOJAB och Fler Bostäder har väl mött upp förväntningarna om ett hållbart, innovativt och spännande projekt i linje med vår utbyggnadsstrategi och hållbarhetsnivåerna, kommenterar Kim Hultén, verksamhetschef för Sigtuna stadsängar Exploaterings AB.

Norwegian med rekordsommar – starkt resande från Arlanda

Näringsliv Norwegian-koncernen redovisar fortsatt starka siffror för sommaren. I juli reste nära 2,6 miljoner passagerare med Norwegian, vilket är det högsta antalet sedan pandemin. På Arlanda, där bolaget har en av sina viktigaste baser, har resandet varit intensivt under månaden.

Taxfree på Arlanda ofta dyrare än nätbutiker

Näringsliv Att handla parfym, hudvård och solglasögon i taxfreebutiken på Arlanda kan bli betydligt dyrare än att beställa samma produkter online. En ny prisanalys från Prisjakt visar att 87 procent av varorna kostar mindre i nätbutiker.

SAS satsar på ny flygplansflotta

Näringsliv SAS har beställt 45 nya jetflygplan av modellen Embraer E195-E2, med möjlighet att köpa ytterligare 10. En satsning som kan få påverkan på inrikesflyget i Sverige för SAS med omfattande verksamhet på Arlanda.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening