Karsten Bjärbo (KD), nämndens ordförande, ger blommor till enhetschefen Iris Fichter von Eichwald.Foto: Jamshid JamshidiKristina Holmberg, förvaltningschef.Foto: Jamshid JamshidiKvalitetschefen Lena Bjuhr-Erngren delar ut verifikatet. Foto: Jamshid JamshidiEnhetschefen Tedros Tekie tar emot verifikatetFoto: Jamshid JamshidiFoto: Jamshid JamshidiFoto: Jamshid JamshidiFoto: Jamshid JamshidiEnhetscheferna Iris Fichter von Eichwald och Tedros TekieFoto: Jamshid JamshidiFoto: Jamshid Jamshidi
Ymer äldreboende kvalitetssäkrat – som först i landet
Ymer äldreboende har kvalitetssäkrats. Detta som första särskilda boendet i Sverige. – Både vi chefer och medarbetare är mycket stolta över vårt verifikat och det arbete vi genomfört här på Ymer för att nå dit, säger enhetschefen Iris Fichter von Eichwald.
Äldre– och omsorgsboendet Ymer har blivit godkända för den nya kvalitetsstandarden. Standarden innebär att boendet har en god kvalitet med bra ordning samt ökad livskvalitet och trygghet för brukarna. – Vi har bestämt att vi vill utveckla vår äldreomsorg till ännu bättre, därför har vi kvalitetscertifierat ett av våra boenden, Ymer. Det har gått fantastiskt fort, fantastiskt bra, och vi klarade den certifieringen på rekordfart, säger Lena Bjuhr-Erngren, kvalitetschef i Sigtuna kommun.
Först i Sverige Enhetschefen Iris Fichter von Eichwald berättar att man lagt ner ett enormt arbete sedan man bestämde sig för att kvalitetssäkras, där man tillsammans med cheferna och alla anställda gått igenom alla punkter för att certifieras. Och boendet har nu lyckats uppnå kvalitetsstandarden – som först i landet. – Jag är jätte stolt och det är jätte kul. Men utan enhetschefernas engagemang och medarbetarnas delaktighet hade det aldrig gått så här bra, säger Lena Bjuhr-Erngren.
Politik Oppositionspartierna Socialdemokraterna, Vänsterpartiet, Miljöpartiet och Centerpartie riktar skarp kritik mot den moderatledda kommunledningens beslut att tacka ja till ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring.
Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.
Nyheter En nederländsk lastbilschaufför i 20-årsåldern stoppades vid Öresundsbron med stora mängder narkotika i lasten. Han uppgav att han var på väg till Arlanda flygplats, men i lastutrymmet hittades heroin och cannabisharts till ett uppskattat värde av flera miljoner kronor.
Notiser Årets influensavaccination är igång för personer över 65 år och riskgrupper. I Region Stockholm vaccinerade sig 64 procent av 65-plussarna under förra säsongen.
Blåljus Tre personbilar kolliderade på E4 mellan Rosersberg och Stora Wäsby under måndagsmorgonen. Olyckan inträffade strax före klockan 06.30 och vägen stängdes tillfälligt i södergående riktning.
Blåljus Under fredagskvällen utsattes en äldre kvinna i Sigtuna för ett bedrägeriförsök. Moduset var samma som polisen tidigare i veckan varnat för - äldre kontaktas för låsbyte.
Blåljus Strax före klockan 20.00 på torsdagskvällen anmälde en kvinna i 45-årsåldern att hon blivit överfallen och rånad i närheten av Midgårdsbadet i Märsta.