Foto: Insändarbild/Wings

Wingsseger i Pinbackshallen efter debut av Nyberg i målet

I en högoktanig match mot Segeltorp levererade Wings ett imponerande spel och säkrade en 3-1 seger efter en match full av dramatik och flera vassa målchanser.

Matchen inleddes med högt tempo och Wings hade två starka chanser tidigt, men det dröjde till 1.06 efter en utvisning för Segeltorp innan Emil Gabrielson träffade krysset och satte Wings i ledning med 1-0. Trots flera farliga chanser från båda lagen höll sig målen till 1-0 fram till 15.55 då Segeltorp lyckades kvittera till 1-1.

Trots flera försök och ett övertag i spelet för Wings under den andra perioden dröjde det till 14.35 innan Didrik Lif lyckades sätta pucken i nätet och ge Wings ledningen med 2-1. Trots flertalet chanser från Wings förblev ställningen oförändrad perioden ut.

En jämn tredje period inleddes med mycket böljande spel, men Wings tog kontroll efter powerbreak. Med endast drygt tre minuter kvar lyckades Oliver Pentler utöka ledningen till 3-1 för Wings, vilket stängde matchen till deras fördel. Trots en timeout och målvaktsbyte från Segeltorp lyckades Wings hålla sig kvar i ledningen och säkra segern.

Det var en imponerande seger för Wings där unga talanger som Anthony Nyberg, född 2005, gjorde en stabil debut som målvakt och räddade 25 av 26 skott. Skotten visade Wings överlägsenhet med totalt 42-26.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.

EXTRA

Wings får uppskov med betalning till kommunen

Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.

Fem medaljer i Malmö

kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.

herrallsvenskan

Fjärde raka segern för Skånela

Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.

hockeyettan

Wings vann hemma mot Surahammar

Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.