Foto: Wings

Wings vidare mot alla odds

Mot alla odds lyckades Wings gå vidare, inte nog med att man vände 0-3 i match 2 och spelade den sjunde längsta matchen i landets historia så vann man match tre bara timmar efter övertidsdramat.

Wings sitter i skrivande stund i bussen från Umeå till Märsta, i bagaget har man säkrat fortsatt spel i play off. Bara timmar efter övertidsdramat kom 5-2 mot Teg. Wings rivstartade med 2-0-ledning, en ledning som stod sig till slutet av andra när Teg reducerade. I början av tredje ligger Teg på och Wings är ängsliga, istället för 2-2 blir det 1-3 via Emil Gabrielsson med 13.30 kvar att spela.

Teg tar ut målvakten och går för forcering, men det slutar med mål i tom kasse för Joel Linander som gör sitt andra mål i matchen. Teg lyckas få in 2-4 och tar på nytt ut sin målvakt, bara för att se Wings fastställa slutresultatet till 5-2 med 15 sekunder kvar. Nu får man vänta in söndagen när ett lag ska välja Wings som motståndare. Med tanke på den moral Wings visat upp sista två matcherna så blir det ingen lätt match för något lag.

Mårtensson blir assisterande sportchef i Örebro Hockey

Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

Sport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Sport Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

Sportlovsdisco i ridhuset lockade 65 deltagare

Sport Sigtunabygdens ryttarförening arrangerade disco i ridhuset på Sigtuna ridskola under fredagskvällen den 27 februari. Totalt deltog 65 barn, ungdomar och ledare. Den yngsta deltagaren var två år.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.