Foto: Wings/Insändarbild

Wings var numret större än jumbon

Wings tog tre viktiga poäng mot Segeltorp och klättrade över kvalstrecket till Allettan efter jul.

Jumbon Segeltorp hade inget att sätta emot Wings när lagen möttes på söndagen i Segeltorpshallen. Segeltorp hade förvisso 1-1 efter mål med en man mindre fram till 12.49 men därefter skickade Wings in tre obesvarade mål i första och andra perioden. Inför tredje var det 4-1, Segeltorp reducerade tidigt i tredje men Wings var numret för stort och gjorde 5-2 och 6-2 innan matchen var till ända. Segern innebar tre viktiga poäng i jakten på en plats i AllEttan. Närmast väntar viktigt derby mot Vallentuna som också jagar plats i Allettan. Matchen spelas i Pinbackshallen på onsdag med nedsläpp 19.00.

Målen
Gustav Eurenius, Emil Gabrielson, Dennis Von Walden, Adam Harrysson Karlsson, Pontus Karlsson och Oscar Sarhus

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.