Wings vann på onsdagskvällen borta mot Hanviken med 6-4 efter att ha vänt underläge 3-0.
Wings fick en mardrömsstart med både 1-0 och 3-0 i baken efter knappt halva första perioden. Tack och lov kunde Dennis Von Walden reducera efter 13.55 vilket ingav hopp inför andra perioden. Väl där satte Mikael Hedlund 3-2 för Wings och Von Walden kvitterade 8.07 in i perioden. Joel Linnander gav Wings ledningen innan Von Walden fullbordade sitt hattrick innan perioden var till ända. I tredje var det Hanvikens tur att reducera vilket kom efter 16.10. Hemmalaget tryckte på för kvittering men kom inte närmare, Wings kunde istället avgöra i tom kasse med 26 sekunder kvar att spela.
Målen Von Walden 3, Linnander, Hedlund, Szurowski
Vinst med 4-6 borta mot Hanviken! Vänder underläge 3-0 efter en bedrövlig första period. Starkt Wings! Målen gjordes av: Dennis Von Walden 3, Mikael Hedlund, Joel Linnander och Damian Szurowski.#wingshc#hockeyettan#sigtunakommun
Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.
kampsport I helgen deltog taekwondoutövarna Nazaah Waliullah, Izabella Källstrand och Tea Karlberg i världsrankingtävlingen Dracula Open i Bukarest, som har G1-status.
Ridning Caroline Darcourt från Rosersberg är en av nominerade i kategorin Årets prestation på Ryttargalan den 26 november. Galan hålls på Nalen i Stockholm och hyllar ridsportens höjdpunkter och hjältar.
Ishockey Efter att Wings tidigare i höst fått uppskov med hyresbetalningar till kommunen har flera medlemmar reagerat på höjda spelaravgifter i föreningen.
Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.
kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.
Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.
Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.