Wings och Rimbo möttes på långfredagenFoto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Wings tuffar på trots ekonomiska problem

Ekonomiskt tyngda Wings hade inga problem att avfärda Rimbo på långfredagen.

märsta.nu kunde på långfredagen rapportera om att Wings begär rekonstruktion hos Attunda tingsrätt för att reda ut sina skulder på 2,5 miljoner kronor. Under dagen så mötte man Rimbo i ett derby och efter en tillknäppt match målmässigt var det proppen ur i tredje då Wings gick från 1-0 till 5-0 innan Rimbo reducerade med två mål. Frederik Strand fastställde dock slutresultatet med 1.34 kvar. Wings befäster andraplatsen nu i och med att Nacka slog Tumba och därmed säkrade avancemanget. Nu räcker det för Wings att vinan en match av två för att säkra andraplatsen som också kan ge avancemang till ettan.

Målen
Landberg 2, Legleti, Strömgren, Fetkovic, Strand

Målvakt: Rudhage, 25 räddningar

”Chippen” tillbaka i Skånela IF

Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.

Daniel Söderberg klar för Odd

Fotboll Daniel Söderberg från Märsta är klar för norska Odd. Den 28-årige mittfältaren ansluter från Sandvikens IF i Superettan och är nu på plats i Skien.

EXTRA

Gustaf Berglund uttagen till OS

skidor Längdåkaren Gustaf Berglund är uttagen till Sveriges OS-trupp inför vinter-OS i Milano Cortina 2026. Berglund är född i Dalarna, uppvuxen i Sigtuna och tävlar i dag för IFK Mora. För honom blir det OS-debut.

damallsvenskan

Förlust för Skånela mot Lugi

Handboll Skånela IF:s damlag förlorade bortamatchen mot LUGI under Trettondagen. Matchen spelades i Lund och slutade 38–27 till hemmalaget, efter 19–9 i paus.

herrallsvenskan

Skånela utklassade serieledaren

Handboll Skånela vann klart mot Lugi med 39–27 när Allsvenskan startade om på söndagen. Gästerna vände underläge till pausledning och kontrollerade sedan matchen i andra halvlek.

Skånela IF P14 klara för steg 3A i USM

Handboll Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.

EXTRA

Kim Taekwondo tog tre SM-guld i Linköping

kampsport SM i taekwondo avgjordes i går i Linköping och Kim Taekwondo deltog med sex tävlande. Klubben tog totalt tre guld och två brons i årets sista rankingtävling inför landslagssäsongen 2026.