Björn Lidström var nöjd med insatsen.Foto: Daniel Iskander

Wings tog tredje raka segern

Wings besegrade Tumba i den näst sista matchen i HockeyEttan och klev därmed upp som fyra i tabellen: - Fantastiskt kul, vi vinner tredje raka, säger tränaren Björn Lidström via klubbens facebookssida.

Wings rivstartade i matchen och såg till att sänka Tumba redan i första perioden med 1-0 via Adam Wahlkvist efter 1.13 och 2-0 genom Pontus Andersson med 2.01 kvar att spela. I andra reducerade gästerna men Wings ökade på till 3-1 efter 11.45 genom Felix Lööw. Samir Serdar reducerade på nytt för Tumba i tredje men närmare än så kom inte gästerna som dessutom drog på sig några utvisningar i kvitteringsjakten.
– Fantastiskt kul, vi vinner tredje raka matchen. Stundtals spelar vi bra, offensivt sett producerar vi massor med chanser men vi saknar effektiviteten. Nu hoppas jag många kommer och tackar av killarna på söndag, jag är stolt över dem, sa Björn Lidström till klubbens facebooksida.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.

damallsvenskan

Skånela besegrade Tyresö

Handboll Skånela vann klart mot Tyresö med 33-25 på lördagen. Kinga Kozdra svarade för flest mål i märstalaget med sex mål

Skånela nia i panttoppen

Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.

”Chippen” tillbaka i Skånela IF

Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.