Foto: Wings/insändarbild

Wings tog kämpaseger mot Piteå

Wings vann hemma mot Piteå efter en stark avslutning.

Gästerna tog ledningen i den första perioden efter 15 minuter, men bara elva sekunder senare kvitterade Johannes Yücel, assisterad av Kevin Nilsson-Ström och Sebastian Lindström.

Den andra perioden blev mållös med jämnt spel och bra defensivt arbete från Wings. I tredje perioden tog hemmalaget över mer och mer, och vid 16:32 satte Viktor Greveback 2–1, assisterad av Oscar Sarhus och Johannes Yücel.

Piteå plockade målvakten i slutminuterna för att försöka nå en kvittering, men Wings höll undan och tog tre viktiga poäng efter en riktig kämpainsats.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.