Foto: Insändarbild/Wings

Wings tillbaka i vinnarspåret

Wings besegrade Vännäs med 4-1 på söndagen men siffrorna är en aning missvisande, Viktor Andersson i målet svarade nämligen för hela 32 räddningar.

Det kunde lika gärna ha varit omvänt i målkolumnen mellan Wings och Vännäs. Utan en storspelande Viktor Andersson i målet hade Wings sannolikt noterat ytterligare ett nederlag denna vecka. Matchen var oavgjord efter två perioder och 6.21 in i tredje satte Mateusz Szurowski 2-1 för Wings. Fem minuter senare var det 3-1 för Wings och 4-1 kom i tom kasse med tre sekunder kvar. Vännäs låg på hela perioden för en kvittering men Andersson spikade igen med 15 räddningar i slutperioden. Wings leder serien två poäng före Vallentuna och närmast väntar Borlänge på onsdag i Dalarna.

Målen
Didrik Lif, Mateusz Szurowski, Douglas Dahling Barger och Gustav Eurenius

Fem medaljer i Malmö

kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.

herrallsvenskan

Fjärde raka segern för Skånela

Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.

hockeyettan

Wings vann hemma mot Surahammar

Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.

Skånela vidare i USM efter storsegrar

Handboll Skånelas damjuniorer tog sig vidare i USM efter helgens spel i Uppsala. Laget vann samtliga fyra matcher i grupp 15, mot Uppsala, Boden, Hellton och Tallen, och säkrade därmed en direktplats till steg 3.

herrallsvenskan

Skånela körde över Enköping i premiären

Handboll Skånela rivstartade säsongen i herrallsvenskan genom att besegra Enköping med klara siffror. Redan i paus stod det 21–13 i Vikingahallen, och till slut skrevs segersiffrorna till 36–23.

division 5

Rosersbergs IK ny serieledare i division 5

Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.