Wings lagledning får ladda om inför onsdagens toppmöte mot Segeltorp.Foto: Insändarbild

Wings segersvit bruten-Ödesmatch väntar

Wings segersvit är bruten men efter nederlag 6-2 borta mot Trångsund på söndagen.

Wings hade chans att fixa seriefinal på riktigt om man hade plockat tre poäng mot Trångsund men fick se sig besegrat med klara 6-2. På onsdag möter man ettan Segeltorp och seger är ett måste om man ska ha realistisk chans att komma etta, vid förlust i ordinarie speltid kommer Segeltorp att leda serien med sex poäng före Wings med tre matcher kvar att spela.

Det var Wings och Christian Blomqvist som inledde målskyttet redan efter 1.38 men Trångsund vände snabbt på steken. I mitten av andra kom sedan 3-1 och 4-1 för Trångsund. Anton Rubtsov reducerade till 4-2 inför tredje men släppte där in två mål till. Wings som inför matchen hade tre raka segrar får ladda inför tisdagens toppmöte i Pinbackshallen med start klockan 19.00.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.

damallsvenskan

Skånela besegrade Tyresö

Handboll Skånela vann klart mot Tyresö med 33-25 på lördagen. Kinga Kozdra svarade för flest mål i märstalaget med sex mål

Skånela nia i panttoppen

Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.

”Chippen” tillbaka i Skånela IF

Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.