Foto: Wings

Wings missar Allettan

Trots derbyseger står det klart att Wings missar Allettan sedan Strömsbro besegrat Vallentuna.

Wings tappade kommandot om Allettan platsen för två matcher sedan när man föll mot Nyköping och därefter Strömsbro. Det skulle mycket till för att man skulle ta en plats ändå. Seger mot Väsby var det viktiga – så blev också fallet. 5-3 slutade matchen i Pinbackshallen efter avgörande i tom kasse.

Men tre mil bort i Vallentuna kunde Vallentuna inte hålla undan ett frenetiskt kämpande Strömsbro som med bara 90 sekunder kvar skickade in segermålet och tre poäng in på kontot. Därmed missar Wings platsen med en poäng. Wings får nu köra vidare i fortsättningsserien och nå play off den vägen.

Målen
Von Walden 2, Eurenius, Andersson

Publik: 276, Pinbackshallen

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.

damallsvenskan

Skånela besegrade Tyresö

Handboll Skånela vann klart mot Tyresö med 33-25 på lördagen. Kinga Kozdra svarade för flest mål i märstalaget med sex mål

Skånela nia i panttoppen

Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.

”Chippen” tillbaka i Skånela IF

Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.