Wings behöver minst två poäng för att vara på den säkra sidan. Ny coach i kvalserien är Robert Döme. Foto: Daniel Iskander
Wings kan säkra spel i ettan vid seger ikväll
Ikväll avgörs det för Wings mot Bålsta. En seger för Wings innebär spel i Hockeyettan. Förlust samtidigt som Tumba vinner och framtiden är osäker.
Södertälje tog klivet upp i Allsvenskan och öppnade upp för att en tvåa i den östra kvalserien kan få följa med Nacka till Hockeyettan. Tidningen Sydöstran har kommit över uppgifter om hur det blir i kvalspelet med avancemangen. Ettorna och tvåorna i samtliga kvalserier går upp om Västervik gör SSK sällskap, likaså två av de tre bästa treorna. För Wings blir matchen mot avsågade Bålsta ikväll därmed livsviktig. Annars riskerar man att kastas in i ovisshet. Bålsta har inget att spela för mer än äran. Trean i serien är Tumba som möter Rimbo. Vi bör utgå från att Tumba vinner sin match. Valbo är just nu sämsta trea med 16 poäng, Wings står på 18, en poäng för Wings kan också räcka för att bli en av de bästa treorna men varför komplicera det hela om det räcker med seger. Det står klart att Tierp, Rimbo och Bålsta får spela Division 2-hockey. Nedsläpp i kvällens samtliga matcher är 19.00.
Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.
Basket När Svenska Basketbollförbundet presenterade herrlandslagets trupp inför sommarens Europamästerskap fanns Melwin Pantzar, 25 år och uppvuxen i Märsta, med bland de uttagna.
golf Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.
Cykel På tisdagseftermiddagen anordnades en prova-på-dag i BMX-cykling i Märsta för barn och ungdomar från tio år och uppåt. Bakom arrangemanget står Märsta BMX Club 83, i samarbete med Fritidsbanken, inom ramen för satsningen Sommar-BMX.
Fotboll Märsta IK fortsätter sin starka formkurva i division 4. I helgens möte med Sunnersta 2 kom lagets fjärde raka seger efter 2–1 hemma på Midgårdsvallen.
Fotboll Märsta IK fortsätter sin uppåtgående formkurva i Division 4. På nationaldagen tog laget en viktig trepoängare när man besegrade Börje borta med 2–0.
Fotboll Märsta IK tog en efterlängtad seger i helgens match mot Procyon i Division 4 Uppland. Slutresultatet skrevs till 3–1 efter ett dramatiskt avslut där två mål på övertid säkrade tre poäng.
golf Juniorgolfen i Sigtuna kommun visade styrka förra veckan när deltävlingen i Slaget om Stockholm spelades på Arlandastads Golfklubb. Hemmaklubbens Erik Koinberg, som representerar Arlandastad GK, gick segrande ur elitklassen efter en imponerande avslutningsrunda på 5 under par.
kampsport Kim Taekwondo avslutade tävlingssäsongen starkt med sex medaljer vid årets upplaga av Lomma Cup. Klubben ställde upp med 13 deltagare, varav tio nybörjare och tre avancerade, i vad som blev sista tävlingen före sommaruppehållet.
Fotboll Märsta IK fick se sig besegrade med 2–0 borta mot Bälinge i lördagens match. Hemmalaget tog ledningen redan i den 15:e minuten genom Hannes Andersson, som även fastställde slutresultatet med sitt andra mål i den 70:e minuten.
Fotboll Sveriges U23-landslag i fotboll gjorde ett stopp i Märsta under måndagen för ett träningspass på SATS innan avfärd från Arlanda. Träningen är en del av förberedelserna inför två kommande landskamper mot Spanien och Italien.
Handboll Idrottsinitiativet, ett ideellt nätverk, vars syfte är att verka för att skapa bättre förutsättningar för idrotten i kommunerna, gör nu ett nedslag hos Skånela IF. Satsningen vill stärka föreningsidrottens roll i samhället, med särskilt fokus på områden där barn och unga har svårare att hitta in i föreningslivet. En av de som deltar i arbetet är Dan Sundblad, tidigare rektor på Arlandagymnasiet.
Handboll Douglas Sköld stannar i Skånela IF. Klubben meddelar att man kommit överens om en kontraktsförlängning med linjespelaren, som kliver upp från utvecklingslaget till A-truppen inför kommande säsong.
Fotboll Håbo FF tog en klar seger på hemmaplan när laget besegrade Märsta IK med 3–0. Matchen avgjordes redan i den första halvleken där hemmalaget gick upp till en tvåmålsledning, båda målen signerade Lucas Madsen.
Fotboll Kommunstyrelsen väntas på måndag ta ställning till förslaget om att inleda en förstudie om att uppföra ett fotbollstält i Märsta. Syftet är att skapa bättre träningsmöjligheter under vinterhalvåret för föreningslivet, särskilt för barn- och ungdomsverksamhet.