Wings inför nya utmaningar i Hockeyettan Vår

Hockeyettan Vår är klar och Wings får en del långväga resor för att antingen kvala sig kvar eller försöka nå play off till Allsvenskan.

Wings Hockey står inför en händelserik strid i den kommande omgången av Hockeyettan Vår där de ställs mot flera välrenommerade lag. Med motstånd från Borlänge, Clemenäs, Enköping, Falun, Kalix, Strömsbro, Surahammar, Vännäs och Örnsköldsvik, väntar en resa som sträcker sig över flera orter och erbjuder en blandning av långa resor och lokala derbyn.

Den kommande serien bjuder inte bara på geografiska utmaningar utan även möjligheter till spännande och infekterade derby. Ett av de mest efterlängtade mötena blir derbyt mot Enköping, en match som väntas väcka stort intresse bland supportrar och hockeyälskare.

För Wings innebär den kommande perioden en resa som kan bli avgörande för deras framgång i Hockeyettan. Med möjligheten att antingen säkra en playoff-plats eller kämpa sig kvar i ligan, inleder de det intensiva matchspelet i mellandagarna. Det prestigefyllda derbyt mot Enköping kommer att spelas på hemmaplan i Pinbackshallen och förväntas bli en rafflande start på den kommande serien.

Erik Koinberg vinnare i Slaget om Stockholm på Arlandastads GK

Sport Juniorgolfen i Sigtuna kommun visade styrka förra veckan när deltävlingen i Slaget om Stockholm spelades på Arlandastads Golfklubb. Hemmaklubbens Erik Koinberg, som representerar Arlandastad GK, gick segrande ur elitklassen efter en imponerande avslutningsrunda på 5 under par.

Fina framgångar för Kim Taekwondo på Lomma Cup

Sport Kim Taekwondo avslutade tävlingssäsongen starkt med sex medaljer vid årets upplaga av Lomma Cup. Klubben ställde upp med 13 deltagare, varav tio nybörjare och tre avancerade, i vad som blev sista tävlingen före sommaruppehållet.

division 4

Märsta IK kvar som jumbo efter förlust mot Bälinge

Fotboll Märsta IK fick se sig besegrade med 2–0 borta mot Bälinge i lördagens match. Hemmalaget tog ledningen redan i den 15:e minuten genom Hannes Andersson, som även fastställde slutresultatet med sitt andra mål i den 70:e minuten.

U23-landslaget tränade i Märsta inför landskamper

Fotboll Sveriges U23-landslag i fotboll gjorde ett stopp i Märsta under måndagen för ett träningspass på SATS innan avfärd från Arlanda. Träningen är en del av förberedelserna inför två kommande landskamper mot Spanien och Italien.

Idrottsinitiativet kommer till Skånela IF

Handboll Idrottsinitiativet, ett ideellt nätverk, vars syfte är att verka för att skapa bättre förutsättningar för idrotten i kommunerna, gör nu ett nedslag hos Skånela IF. Satsningen vill stärka föreningsidrottens roll i samhället, med särskilt fokus på områden där barn och unga har svårare att hitta in i föreningslivet. En av de som deltar i arbetet är Dan Sundblad, tidigare rektor på Arlandagymnasiet.

division 4

Håbo FF besegrade Märsta IK med 3–0

Fotboll Håbo FF tog en klar seger på hemmaplan när laget besegrade Märsta IK med 3–0. Matchen avgjordes redan i den första halvleken där hemmalaget gick upp till en tvåmålsledning, båda målen signerade Lucas Madsen.

Beslut om fotbollstält väntas på måndag

Fotboll Kommunstyrelsen väntas på måndag ta ställning till förslaget om att inleda en förstudie om att uppföra ett fotbollstält i Märsta. Syftet är att skapa bättre träningsmöjligheter under vinterhalvåret för föreningslivet, särskilt för barn- och ungdomsverksamhet.

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening