Foto: Wings/Insändarbild

Wings förlorade mot Visby/Roma

Wings fick en tuff match i Hockeyettan mot Visby/Roma, som slutade med förlust 1-5.

Första perioden präglades av en stabil defensiv från Wings och flera powerplay-möjligheter, men ingen utdelning i målprotokollet. Perioden slutade mållös.

I den andra perioden tog Visby/Roma ledningen efter drygt fem minuter genom Simon Ericsson och utökade till 0-2 strax före periodslut efter en miss i Wings defensiv.

Tredje perioden började tungt för Wings, då Visby/Roma snabbt gjorde både 0-3 och 0-4. Wings lyckades reducera till 1-4 genom Olle Dahlman, men Visby svarade snabbt med ytterligare ett mål och fastställde slutresultatet till 1-5.

Trots flera powerplay-lägen under matchen lyckades Wings inte utnyttja chanserna, medan Visby/Roma visade stark effektivitet och disciplin i sitt spel.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.

EXTRA

Wings får uppskov med betalning till kommunen

Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.