Wings som haft en tung säsong i Hockeyettan föll med 6-2 borta mot Hanviken.
Wings inledde matchen starkt och tog ledningen med 0-1 efter 1:18 genom Kevin Nilsson Ström, som förvaltade en passning från Didrik Lif. Efter det tog Hanviken över spelet och gjorde tre raka mål i den första perioden, som slutade 3-1. Wings fick chansen i powerplay under fyra minuter men lyckades inte utnyttja läget.
I början av andra perioden ökade Hanviken sin ledning till 4-1 i numerärt överläge. Wings spelade upp sig och skapade längre anfall under en period av mittenakten, men Hanviken utökade till 5-1 innan perioden var över.
Den tredje perioden var jämnare och slutade 1-1. Viktor Mattsson reducerade för Wings, och laget spelade ett effektivt powerplay. Trots en förbättrad insats i de sista 20 minuterna räckte det inte för att hota Hanvikens ledning. Matchen slutade 6-2 till Hanviken.
Handboll Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.
kampsport SM i taekwondo avgjordes i går i Linköping och Kim Taekwondo deltog med sex tävlande. Klubben tog totalt tre guld och två brons i årets sista rankingtävling inför landslagssäsongen 2026.
Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.
Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.
kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.
Handboll Trots en kraftigt decimerad trupp tog Skånela IF en viktig seger på bortaplan mot HK Drott Halmstad. Märstalaget vann med 34–29 efter en stabil och disciplinerat genomförd match.
kampsport Kim Taekwondo tog flera medaljer när Svenska Cupen 3 för eliten och Champion President för nybörjare avgjordes i Jönköping i helgen. Totalt blev det två guld, ett silver och två brons för elitlaget samt ytterligare tre medaljer i nybörjarklassen.
Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.
Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.