Foto: Wings/Insändarbild

Wings förlorade mot Hanviken

Wings som haft en tung säsong i Hockeyettan föll med 6-2 borta mot Hanviken.

Wings inledde matchen starkt och tog ledningen med 0-1 efter 1:18 genom Kevin Nilsson Ström, som förvaltade en passning från Didrik Lif. Efter det tog Hanviken över spelet och gjorde tre raka mål i den första perioden, som slutade 3-1. Wings fick chansen i powerplay under fyra minuter men lyckades inte utnyttja läget.

I början av andra perioden ökade Hanviken sin ledning till 4-1 i numerärt överläge. Wings spelade upp sig och skapade längre anfall under en period av mittenakten, men Hanviken utökade till 5-1 innan perioden var över.

Den tredje perioden var jämnare och slutade 1-1. Viktor Mattsson reducerade för Wings, och laget spelade ett effektivt powerplay. Trots en förbättrad insats i de sista 20 minuterna räckte det inte för att hota Hanvikens ledning. Matchen slutade 6-2 till Hanviken.

Brons för SMGK på Rikstvåan

notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.

bildextra

Så blir nya handbollsarenan

Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.

Mårtensson blir assisterande sportchef i Örebro Hockey

Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.