Foto: Wings/Insändarbild

Wings föll på övertid mot Örnsköldsvik

Matchen mellan Örnsköldsvik och Wings blev en jämn tillställning där hemmalaget drog det längsta strået i förlängningen.

Wings tog ledningen i första perioden genom Edvin Stegfeldt, men Örnsköldsvik kvitterade strax före paus. I andra perioden spelade Wings upp sig efter en svag start, men lyckades inte ta ledningen trots bättre spel.

Tidigt i tredje perioden gjorde Örnsköldsvik 2–1, men Ludwig Andersson kvitterade till 2–2 efter en fin passning av Sebastian Lindström. Förlängningen avgjordes snabbt när Örnsköldsvik satte segermålet efter 2:21. Wings fick med sig en poäng från mötet.

Pantzar spelar avgörande EM-kval

Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.

EXTRA

Sevdah klar för högstaligan

Fotboll Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.

damallsvenskan

Skånela föll med knapp marginal mot Kärra

Handboll Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.

Sevdah kan säkra platsen i högsta futsalligan

Fotboll Ikväll väntar en spännande seriefinal i Rosershallen när Sevdah ställs mot Rågsved i kampen om seriesegern. Med avspark kl. 18.30 har Sevdah möjlighet att ta klivet upp i högsta futsalligan redan nu, om de tar hem segern.

hockeyettan

Wings föll mot Kalix i jämn match

Ishockey Wings inkasserade en knapp förlust mot Kalix i Hockeyettan efter 1–2 på hemmaplan inför 177 åskådare. Matchen blev precis så tuff som förväntat, och trots en stark insats räckte det inte hela vägen för Wings.

handbollsligan

Skånela pressade serieledaren

Handboll Skånela IF stod för en imponerande insats mot serieledarna Ystads IF i Vikingahallen, men det räckte inte hela vägen. Inför 315 åskådare bjöd Märstalaget på en kamp som var nära att sluta i en skräll.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening