Foto: Insändarbild/Wings

Wings föll i derbyt

900 åskådare bänkade sig i Renew Arena för att se derbyt mellan Väsby-Wings. Väsby hade en stark andraperiod som bäddade för segern.

Efter en jämn förstaperiod där Väsby gjorde 1-0 efter 6.25 så klappade Wings ihop totalt i andra. 2-0 kom 7.56 in i perioden och Wings tvingades till målvaktsbyte efter halva matchen vid ställningen 3-0. Det hjälpte knappast utan 4-0 kom innan perioden var till ända. Det hjälpte inte att Wings reducerade tidigt i tredje, sista perioden blev en transportsträcka. Wings är alltjämt trea i tabellen men tappar mark till Visby/Roma och Väsby. Wings mål gjordes av Pontus Karlsson.

Brons för SMGK på Rikstvåan

notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.

bildextra

Så blir nya handbollsarenan

Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.