Foto: Wings/Insändarbild

Wings föll hemma mot Nyköping

Wings föll hemma mot Nyköping och riskerar nu att inte nå Allettan då man har två tuffa matcher kvar att spela.

Nyköping vann i Pinbackshallen med 3-1 efter att ha vänt underläge. Wings tog ledningen 16.54 in i matchen, en ledning som stod sig till slutet av andra. När Wings fick chans att öka på till 2-0 var det istället Nyköping som kvitterade. I mitten av tredje kom 2-1 för gästerna och 3-1 i tom kasse med 45 sekunder kvar att spela.
– Matchen står och väger i tredje men Nyköping lyckas ta ledningen efter en misstänkt hög klubba. Tyvärr känns det som vi slutar spela efter det. Nyköping tar över mer och mer och gör 3-1 i öppen bur när vi tar ut Isak för att gå efter kvittering. Tung kväll när även alla andra resultat gick emot oss. Nu repar vi mod inför den mycket svåra bortamatchen mot Strömsbro på Onsdag, uppger Peter Mattsson, lagledare i Wings.

Strömsbro jagar Wings om en plays i Allettan. Förlust innebär att Strömsbro passerar Wings. Wings möter sen Väsby i den sista omgången av serien. Man har allt i egna händer men det är två tuffa matcher som väntar.

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Flest hole-in-ones hos Arlandastad GK

golf Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening