Foto: Wings

Wings föll hemma mot Kalix

I en intensiv match mellan Wings och Kalix i Hockeyettan fick publiken uppleva ett högt tempo och flera spännande ögonblick.

Matchen började med ett ömsesidigt bytte av chanser, men det var Wings som drog på sig den första utvisningen när Marcus Karlsson fick lämna isen efter 2:55. Trots detta lyckades Wings hantera Kalix anfall under powerplayet. Efter 11 minuter hade Kalix en gyllene chans i ett 3 mot 1-läge, men Oscar Fröberg i Wings-målet stod för en avgörande räddning. Wings tog sedan ledningen efter 15:24 när Oscar Sarhus spelade fram till Calle Aronsson, som petade in returen och gjorde det till 1-0. Wings tryckte på för en utökad ledning och Joel Linnander träffade stolpen med ett hårt skott med 2:26 kvar av perioden. Trots många chanser från båda lagen blev det inga fler mål i den första perioden, som avslutades med skotten 10-8 till fördel för Kalix.

I den andra perioden fortsatte Wings att skapa tryck, men Kalix höll emot. Wings fick en del långa anfall, men lyckades inte omvandla dem till mål. Trots en utvisning för Kalix vid 14:55 lyckades inte Wings utnyttja powerplayet till någon utdelning. Perioden avslutades med ett något mer fokuserat Wings, men ändå utan mål. Skotten i den andra perioden visade 9-12 till Kalixs fördel.

I den tredje perioden fortsatte Wings att kämpa, men turen var inte på deras sida. Efter en utvisning för Wings vid 0:48 lyckades de försvara sig och behålla målnollan. Men Kalix lyckades till slut kvittera till 1-1 efter 6:44 spelade minuter. Trots en dubbelutvisning och en stark defensiv från Wings, lyckades Kalix göra 1-2 när Wings blev fulltaliga igen. Trots ett försök att spela med sex utespelare på isen i slutminuterna, kunde inte Wings vända matchen till sin fördel och förlorade med 1-2. En besvikelse för Wings och deras fans, men en stark kämpainsats från båda lagen. Slutskotten visade 4-13 till Kalixs fördel, med en total skottstatistik på 23-33.

Brons för SMGK på Rikstvåan

notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.

bildextra

Så blir nya handbollsarenan

Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.

Mårtensson blir assisterande sportchef i Örebro Hockey

Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.