Foto: Jamshid Jamshidi

Wings får vänta på andraplatsen

Wings får vänta en vecka till innan det blir klart med andraplatsen, detta sedan Nacka på påskdagen besegrat märstalaget i Pinbackshallen.

Till säsongens sista hemmamatch kom 152 åskådare för att se Wings säkra andraplatsen och eventuellt spel i kommande säsongs etta. Men istället vann redan klara seriesegraren Nacka med 5-3 efter att ha vänt underläge 1-3. Wings hade även ledningen med 2-0 men innan andraperioden var till ända så hade Nacka gått ikapp till 3-3. Ledningsmålet för gästerna kom med 5.16 kvar och slutresultatet fastställde Christoffer Sjöholm med 55 sekunder kvar. I sista omgången möter Wings jumbon Bålsta och en seger är nödvändig för att säkra andraplatsen, Tumba vann och möter Rimbo.

Målen
Strand, Landberg, Kullerback

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.

EXTRA

Wings får uppskov med betalning till kommunen

Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.