Wings blir tvåa i bästa fall

Wings sprattlar till i kvalspelet och kan i bästa fall bli tvåa efter bortasegern mot Linden.

Om det blir aktuellt med fler uppflyttningar som var fallet förra gången Wings kvalade så gäller det att komma så högt upp som möjligt i tabellen. Färdig etta är Segeltorp som besegrade Nacka på måndagen samtidigt som Wings slog tvåan Eskilstuna Linden med 3-0 efter mål av Felix Lööv, Anton Rubtsov och Mattias Johansson.

På onsdag kväll avslutas serieselet då Wings tar sig an Värmdö i Märsta, en poäng kan räcka för att säkra andraplatsen beroende på hur det går för Linden, seger på övertid eller ordinarie tid innebär att Wings är tvåa och därmed får förlita sig på extraplatser till kommande säsong.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.

damallsvenskan

Skånela besegrade Tyresö

Handboll Skånela vann klart mot Tyresö med 33-25 på lördagen. Kinga Kozdra svarade för flest mål i märstalaget med sex mål

Skånela nia i panttoppen

Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.

”Chippen” tillbaka i Skånela IF

Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.