Wings blir jumbo i ettan

Hockeyettan avslutades på onsdagkväll och efter 3-5 hemma mot Sollentuna står det klart att Wings blir jumbo.

Wings hade chans att lämna över sistaplatsen till Sollentuna eller Hanviken men i och med förlusten blir det Wings som startar på 0 poäng när fortsättningsserien drar igång efter jul. Trots 12 skott på mål i första var det Sollentuna som gjorde det enda målet och först i mitten av andra kom 1-1 från Måns Johanssons klubba. Man tog därefter ledningen via Anton Rubtsov innan Sollentuna satte 2-2. Rubtsov gjorde sitt andra mål för kvällen efter 17.15 i andra men lyckan blev kortvarig, det var nämligen kvitterat en och en halv minut senare. Tidigt i tredje har Sollentuna vänt på steken och i slutforceringen var det Sollentuna som avgjorde med 1.56 kvar att spela.

Målen
Rubtsov 2, Johansson

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.

EXTRA

Wings får uppskov med betalning till kommunen

Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.