Karolina Windefalk lämnar uppdraget som gruppledare.Foto: NewFace/Jeanette Sundin
Lowe BörjessonFoto: Pressbild/Miljöpartiet

Windefalk kliver av som gruppledare

Miljöpartiets veteranpolitiker Karolina Windefalk kliver av som gruppledare. Ersätter gör Lowe Börjesson som suttit i fullmäktige under hela mandatperioden.

Miljöpartiet i Sigtuna kommun har gjort flera förändringar inom sina roller och uppdrag. Karolina Windefalk lämnar sin roll som gruppledare för partiets fullmäktigegrupp men fortsätter sina uppdrag i kommunstyrelsen, kommunfullmäktige, Socialnämnden och Sigtunahems styrelse. Ny gruppledare blir Lowe Börjeson, 56, från Sigtuna, som har suttit i kommunfullmäktige sedan 2022. Han ser fram emot att arbeta för en grönare och mer rättvis kommun med stöd av medlemmar, föreningar och företag.

Anne Engel, 48, från Sigtuna, tar över som ersättare i Vård- och omsorgsnämnden efter Erik Glans. Hon ser fram emot att bidra inom omsorgsfrågorna, särskilt för att förbättra livskvaliteten för äldre genom social stimulans och möjlighet att vistas utomhus.

Erik Glans fortsätter som ordförande för Miljöpartiet i Sigtuna kommun tillsammans med Helena Hjelm. Catarina Kignell-Lallo och Thord Johansson behåller sina roller som ersättare i Utbildningsnämnden respektive Bygg- och miljönämnden.

jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.