Willys avspärratFoto: Magnus Granhagen
Polis genomför en kontroll drygt en kilometer från WillysFoto: Magnus Granhagen

Polisen misstänker narkotikabrott efter stor insats i Märsta

Willys i Märsta utrymdes och ett område utanför spärrades av sedan personal kommit i kontakt med ett misstänkt farligt ämne.

Ett stort pådrag kallades till Willys i Märsta sedan personal larmat. Enligt polisen upplevde personal i butiken att de reagerade på ett innehåll i ett paket och valde att kalla på polis. De fåtal i personal som kommit kontakt med ämnet har fått tillsyn av sjukvårdare. En anmälan om narkotikabrott upprättades uppger polisen. Drygt en kilometer från platsen genomförde polisen en insats där ett flertal personer kontrollerades. Det är oklart om kontrollen har med det misstänkta brottet att göra.

Uppdaterad kl. 18.15

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening