William Karlsson i Pinbackshallen i höstas. Foto: Daniel Iskander

Williams mål räckte inte

William Karlsson gjorde mål igen i natt men det räckte inte, hans Columbus förlorade mot Pittsburgh och är nu ute ur Stanley Cup.

William Karlssons mål i mitten av andra perioden innebar 1-3 för Columbus, kort därpå kom 2-3 och Columbus hade även 3-3 i mål men det dömdes bort för utvisning på en colombusspelare. Williams mål var det andra i slutspelet för hans del, han svarade på nytt för en fin match och matchades mot Pittsburghs stjärnor Sidney Crosby och Evgeni Malkin. Totalt noterades William för tre poäng på fem matcher, samtliga kom de två sista matcherna av serien. William och hans Columbus får nu ladda batterierna över sommaren och ta nya tag nästa säsong.

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

Evans i Ungdomslandslaget i judo

kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.

Så gick det för Kim Taekwondo i landslaget

kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening