William Karlsson, här med supportern Tobbe Ringh, i augusti i PinbackshallenFoto: Daniel Iskander
William var på väg till stan
William Karlsson som numera bor i Las Vegas undkom attacken i stan efter att ha spelat match: - Vi åkte förbi hotellet någon timme innan allt hände, säger William Karlsson till Sportbladet.
Vegas Golden Knights hade avslutat sin match mot San Jose och spelarna begav sig hem till sina bostäder, men några funderade på att åka tillbaka in till stan till festivalen som pågick där. Wingsfostrade William Karlsson bor på ett hotell strax utanför stan, han berättar för Aftonbladet att de hade tänkt åka tillbaka. Attentatet inträffade bara någon timme efter att matchen spelats klart (William hade en assist). – Ja, som tur är hann vi åka hem. Men vi hade tänkt åka in till stan igen, så det var tur att vi inte hann göra det. Väldigt otäckt allt som hänt, säger William Karlsson till Expressen enligt Aftonbladets rapportering.
Aftonbladet har även träffat William och lagkamraten Oscar Lindberg. William säger att det som har hänt är ofattbart. Under tisdagen skulle Vegas ha ett event där man träffar fansen men detta har nu ställts in. – Jag tänkte på grabbarna i laget som var där, men alla var i säkerhet. Ingen jag känner är drabbad och det är skönt på det sättet, säger William Karlsson.
Sport Allt fler föreningar i Sigtuna kommun ansluter sig till det nya fritidskortet för barn och unga. Hittills är 33 föreningar med, tillsammans med kommunens kulturskola.
Handboll Jesper Östlund från Märsta är klar som ny assisterande förbundskapten för Sveriges damlandslag i handboll. Uppdraget sträcker sig fram till och med 2028.
Handboll Skånela IF drar igång ett nytt projekt där idrotten flyttas ut i bostadsområden i Sigtuna kommun. Satsningen, Skånela Drive In, pågår mellan 2026 och 2028 och finansieras av Allmänna arvsfonden.
Handboll En ny tränarduo är klar för damlaget inför kommande säsong. Skånela IF meddelar att Eric Mugrauer blir huvudtränare och att Fredrik “Chippen” Söderberg går in som assisterande tränare.
notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.
Ishockey Liam Valente från Märsta är klar för NHL-laget Buffalos farmarlag Rochester och ansluter direkt för att spela med laget i slutet av serien innan hans ettårskontrakt träder i kraft.
Innebandy Föreningen bildades 2019 när Rosersbergs IK:s innebandysektion gick ihop med Arlanda IBK. Sedan dess har flera spelare tagit steget vidare till SSL, samtidigt som verksamheten på hemmaplan växt.
Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.
kampsport Olivia Ghazal Jansson fortsätter att rada upp starka resultat. Under Sörmlandsträffen i judo i Oxelösund tog hon guld i klassen U18 -63 kg efter tre vinster.