Wingsfostrade William Karlsson satte sitt 22:s mån i NHL.Foto: NHL.com

William matchhjälte igen

William Karlsson sköt in matchavgörande 2-1 mot New York Rangers i natt och är uppe i 22 mål: - Jag har den bästa tiden i mitt liv just nu, säger William.

I natt spelade Vegas mot New York och när matchen stod och vägde klev William Karlsson fram och dundrade in 2-1 för sitt Vegas. Det blev matchens sista mål och innebär två nya poäng för Vegas och 22 mål för William Karlsson som är glödhet och har sju poäng på de senaste fem matcherna i bagaget:
– Jag har den bästa tiden i mitt liv just nu, säger William till Vegas hemsida.

William kallades tidigare för ”Wild Bill” men nu har han fått ett nytt smeknamn i Vegas; William the Conqueror (William Erövraren). Efter matchen utsågs William till matchens första stjärna.

Brons för SMGK på Rikstvåan

notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.

bildextra

Så blir nya handbollsarenan

Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.