Foto: Emma-Sofia Olsson
Foto: Emma-Sofia Olsson

William från Odensala strävar efter framgång inom motocrossvärlden

I Odensala bor en ung motocrossförare vid namn William Julin. Han tävlar för Arlanda MC, som har en sandbana och strävar efter att utöka sin skicklighet genom att träna på olika banor. Mångfalden av utmaningar gör träningen roligare och hjälper honom att växa som förare.

14-årige William går på Centralskolan i Märsta och ägnar sina vintermånader åt att träna fysik. Två gånger i veckan deltar han i brottarfys i Väsby, förutom sin egen individuella träning. För att komma igång med säsongen reser han ofta ner till Skåne, där snön smälter tidigare, för att få möjlighet att träna på motorcykeln. Sedan 2023 är William en del av Team Calle Aspegren, vilket ger honom möjligheten att delta i flera träningsläger på olika banor där teori spelar en viktig roll. Inför varje tävlingsträning tränar han motocross 2-4 dagar i veckan, med variation beroende på schemat.

Under maj och juni är tävlingarna i full gång och de fortsätter även under augusti och september. William är i sitt andra år av 85U SM-klassen. Förra året avbröts hans tävlingssäsong på grund av en krasch och ett brutet ben, men trots det lyckades han ta poäng i SM och slutade inte sist.

Årets fokus för William ligger på SM-tävlingarna. Han har redan lyckats ta några poäng men strävar efter att samla ännu fler. Hösten bjuder på tre SM-tävlingar och förutom dessa deltar han även i andra tävlingar. Just den gångna helgen kommer han att delta i Nedre Norra-tävlingar där det blev seger i 85-Ungdom. Arlanda MC hade för övrigt hela sju åkare i den aktuella klassen.

Det är inte bara William som är engagerad i motocross, utan hela hans familj har blivit involverad i sporten. Trots att motocross inte var en tradition inom familjen blev de nu en del av motorcykelvärlden. William började sin motocrossresa med en PW 50 och har kört sedan han var fem år gammal. Med varje år som går fortsätter han att utvecklas och sträva efter framgång på banan.

damallsvenskan

Skånela föll hemma mot Ystad

Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.

SM i BMX avgörs i Märsta 2026

Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.

Fyra judoutövare från kommunen tog medaljer på RM

kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.

damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.