William Karlsson och hans Vegas har det tungt i finalenFoto: YouTube

”Wille” illa ute i finalen

William Karlsson och hans Vegas är illa ute i Stanley Cup-finalen. Washington leder efter fyra matcher med 3-1 och kan avgöra natten mot fredag.

Vegas ger verkligen en storstilad show på hemmaplan och man lyckades vinna första matchen, men därefter har Washington tre raka segrar och är bara en seger från att ta hem Stanley Cup. Natten mot fredag kan matchserien vara över. Märstasonen William Karlsson har haft en tung serie, han gjorde förvisso mål i första matchen men därefter har han tre anonyma insatser.

I match fyra noterades han för 19 spelminuter men var -2, något som är ovanligt för Karlsson. Han står på två poäng i serien och hela Vegas är i behov av en uppryckning om det ska bli match 6 och 7.

Brons för SMGK på Rikstvåan

notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.

bildextra

Så blir nya handbollsarenan

Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.

Mårtensson blir assisterande sportchef i Örebro Hockey

Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.