William Karlsson och hans Vegas har det tungt i finalenFoto: YouTube

”Wille” illa ute i finalen

William Karlsson och hans Vegas är illa ute i Stanley Cup-finalen. Washington leder efter fyra matcher med 3-1 och kan avgöra natten mot fredag.

Vegas ger verkligen en storstilad show på hemmaplan och man lyckades vinna första matchen, men därefter har Washington tre raka segrar och är bara en seger från att ta hem Stanley Cup. Natten mot fredag kan matchserien vara över. Märstasonen William Karlsson har haft en tung serie, han gjorde förvisso mål i första matchen men därefter har han tre anonyma insatser.

I match fyra noterades han för 19 spelminuter men var -2, något som är ovanligt för Karlsson. Han står på två poäng i serien och hela Vegas är i behov av en uppryckning om det ska bli match 6 och 7.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.