Niklas Wikegård som sitter i Wings styrelse startar ett nytt hockeylag, CCCP Hockey, som ska spela i PinbackshallenFoto: Daniel Iskander

Wikegård startar nytt hockeylag i Märsta

Niklas Wikegård startar ett hockeylag som kommer att spela sina hemmamatcher i Pinbackshallen med start i höst: - Vi har registrerat fler spelare, men vi tänker presentera det spelare för spelare på vår Instagram. Jag sitter ju i styrelsen i föreningen. Vi är några stycken som driver det här och då har vi fått till det med klädmärket som Wikegård står bakom. Det här ska bli riktigt kul, säger den förste spelaren Rasmus Rindstål till Expressen.

Wikegård meddelade i dagarna via Instagram att han ligger bakom ett lag som ska spela i Division 4 Uppland, CCCP Hockey. Två spelare är klara, den tredje ska presenteras ikväll; Rasmus Rindstål och Sebastian Karlsson Höglund.
– Han (Wikgegård, reds anm) är involverad, men det ligger mycket ansvar på oss spelare. Vi får den hjälp vi behöver det, när vi behöver det, säger Rindstål till Expressen.

Rindstål säger vidare att målet är uppflyttning direkt och sen ska man bygga vidare på det. Agenten och förre wingsspelaren Filip Andreasson, god vän med NHL-spelaren William Karlsson, är också engagerad. Filip är en av grundarna av CCCP Hockey tillsammans med sin far, målvaktstränaren Mikael Andreasson och Niklas Wikegårds samarbetspartner Peter Mårtensson.
– Vi sökte spelare från trakten, Rasmus var den första vi tog in. Nu har vi haft några månader när vi tagit ut en trupp, planerat för våra tröjor och sånt. Vi har ett kul lag som kan spela hockey. Vi har spelare som hör av sig ständigt. Oscar Lindstedt, som spelat i SHL, är klar, men inte presenterad på vår Instagram än, säger Andreasson enligt Expressen.

Filip Andreasson kommer att sköta det mesta av spelarrekryteringen, han har på CV:et även en bakgrund som scout åt Djurgården.
– Wikegård vill att allt ska skötas seriöst och snyggt. Han kommer att dyka upp och vara med oss. Vi kommer att ha roliga event under matchdagar när vi ska dela ut priser och sånt.

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Flest hole-in-ones hos Arlandastad GK

golf Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening