Foto: Sigtuna IF/Instagram

Wigör föll mot Rimbo medan Sigtuna IF tar ny seger i division 6

De lokala lagen matchar vidare i Division 6 och 5. Här kan du ta del av målskyttar och resultat

I en spännande omgång av Division 6 Södra, stod Wigör emot Rimbo på hemmaplan men föll klart med 4-1. Trots Valentino Vihreärantas kvittering till 1-1, ledde Rimbo med 3-1 i halvtid, och utökade sedan sin ledning till 4-1 tidigt i andra halvlek.

Samtidigt fortsätter Sigtuna IF sin starka framfart och säkrade ännu en seger, vilket placerar dem på andra plats i tabellen. Laget besegrade VP med överlägsna 6-1. Bilal Khayati stod för två av målen, medan Nicholas Omondi, Kian Sayahalam och Ludvig Harryzon även bidrog till segern.

I Division 5 stod Rosersbergs IK emot Knivsta i en match som slutade oavgjort 1-1. RIK tog ledningen med tio minuter kvar av matchen, men lyckades inte hålla undan för Knivsta, som kvitterade till 1-1 i slutminuterna med bara fyra minuter kvar av matchen.

Det var en intensiv omgång med både framgångar och utmaningar för de lokala lagen, och spänningen fortsätter i Division 6 och Division 5 när lagen fortsätter att kämpa om poängen i sina matcher.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.