Roger Wallman köpte den dyraste hingsten, Antilop, förra året för 1050 000 kronor. Foto: Pressbild/Wenngarn Yearling Sales

Wenngarn Yearling Sales siktar på dubblad omsättning

Wenngarn Yearling Sales äger rum 14-15 augusti med ett 200-tal hästar som ska säljas: - Under förra årets auktion såldes 76 hästar för totalt 26 970 000 kr och vi snittade 354 868 kr per såld häst, säger Emmelie Arneng, verksamhetschef för Wenngarn Yearling Sales, i ett pressmeddelande.

Wenngarns slott har redan hållit i elitloppsauktionen i år och snart är det dags för nästa auktion, Wenngarn Yearling Sales. Förra året såldes 76 hästar för totalt nästan 27 miljoner kronor. Projektansvarige för auktionen, Emmelie Arneng, tror att man toppar den noteringen i år:
– I år känns innehållet på auktionen något vassare. Nytt för i år är att det även kommer att säljas betäckningar och andelar i avelshingstar. Bland annat kommer det säljas en betäckning i fenomenet Ready Cash och andelar i de amerikanska topphingstarna Father Patrick, Donato Hanover och Muscle Hill, säger hon i ett pressmeddelande.

Öppet för alla
Auktionen som äger rum 14-15 augusti kommer och kommer att ha en del festligheter för både hästentusiaster och allmänhet. Bland annat kan man testa på ponnyridning, hästboxarna kommer att stå uppställda på områdets gräsmatta till allmän beskådning.
-Vi vill skapa en riktig hästfest med auktionen i centrum. Alla ska känna sig välkomna, både de som redan är i branschen och de som aldrig varit på en auktion tidigare. Intresset efter förra årets auktion var så stort att vi fick göra två auktionsdagar, fortsätter Emmelie Arneng.

Inleds med välgörenhet
Man hoppas att auktionen inom något år ska bli en hel hästvecka där även galopphästar ska ges plats, eller rikshästar. Auktionen inleds med välgörenhet; Wenngarn Charity Auction där pengarna oavkortat går till fem olika verksamheter som skapar förutsättningar för möten mellan hästar och människor. Auktionen sker i ett samarbete med ATG:s Drömfonden. Förra året drog välgörenhetsauktionen in 237 000 kronor, i år är målet en halv miljon.

Företagargalan

Dessa prisades på företagargalan

Näringsliv Över hundra nomineringar kom in – nu är vinnarna i Företagarnas årliga utmärkelser i Sigtuna kommun utsedda. Priserna delades ut under en gala på fredagskvällen.

Från V75 till V85 – hästspelets stora omstart

Partner I oktober förra året försvann ett spelkoncept som präglat svenska lördagar i över tre decennier. V75 är borta, ersatt av V85. Det är mer än ett namnbyte – det är ett svar på djupgående förändringar i hur Sverige spelar.

Tapwell etablerar logistik i Rosersberg

Näringsliv Tapwell flyttar sin logistik till Rosersberg. Bolaget har tecknat ett långsiktigt avtal om drygt 4 000 kvadratmeter i en fastighet som ägs av Prologis. Inflyttning planeras till 1 juni 2026.