WE Sporthall ligger i StadsängarnaFoto: Pressbild

WE Sporthall utökar träningsutbudet med ny HYROX-yta

Besökarantalet till WE Sporthall i Sigtuna har ökat sedan nyinvigningen i oktober. I samband med att WE Arlandastad stänger den 27 april satsar anläggningen på att bredda träningsmöjligheterna.

En av de befintliga padelbanorna byggs om till en 220 kvadratmeter stor HYROX-yta. ”Träningsformen HYROX växer hela tiden och är otroligt populär hos oss på WE. Därför väljer vi att bygga om 220 kvadratmeter till Sveriges mest moderna HYROX-yta med alla möjligheter att träna själv eller tillsammans med andra. Ytan kommer att användas till både gruppträning och individuell träning,” uppger Jonas Eriksson, grundare och ägare av WE.

De övriga tre padelbanorna, inklusive en utomhusbana, kommer att finnas kvar. Den nya HYROX-ytan öppnar i maj. ”Redan i maj kommer vi att öppna upp Sporthallen för HYROX och vi väntar oss ett stort intresse,” fortsätter Jonas Eriksson.

Arlanda rankas som Europas punktligaste storflygplats

Näringsliv Swedavia redovisar ett fortsatt positivt resultat för årets tredje kvartal, med ökad nettoomsättning och förbättrat rörelseresultat. Bolaget uppger att efterfrågan på flygresor ökade både inrikes och utrikes, samtidigt som de kommersiella intäkterna steg.

Quality Hotel Arlanda XPO prisas för fjärde året i rad

Näringsliv Quality Hotel Arlanda XPO fortsätter att imponera i hotellbranschen. För fjärde året i rad har hotellet utsetts till Sweden’s Leading Conference Hotel av World Travel Awards, ett pris som hyllar framstående insatser inom turism och gästupplevelser världen över.

Terminal 5 blev Catwalk – Firade modevecka

Näringsliv Runt om i världen pågick modeveckor och så även på Sveriges största flygplats, Arlanda. Under fredagen förvandlades Terminal 5 till en stor catwalk för en dag när butikerna på flygplatsens nya Marknadsplats visade upp höstens mode för förbipasserande resenärer.