Foto: Daniel Iskander

Volvo stjäls mest

Volvo är den bil i länet som stjäls mest enligt siffror från Larmtjänst.

Larmtjänst har sammanställt siffror över vilka bilar som är mest stöldbenägna i Stockholms län. Volo är klar etta med 169 stölder det första halvåret i år rapporterar SVT Stockholm.
-Stöldligornas uppdragsgivare beställer ett antal bilar av en viss modell, som sedan stjäls och avlämnas på överenskommen plats. Bilarna förs sedan ut ur landet, säger Stefan Brala, motorexpert på Trygg-Hansa, enligt SVT Stockholm

Efter Volvo är det Volkswagen som är tvåa med 133 stölder, därefter Audi med 108, BMW 81 och Mercedes 80.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening