Pia Clerté firar VM-GuldetFoto: Privat

VM-Guld till Pia Clerté

Pia Clerté från Märsta vann nyligen VM-guld i sportskytte.

Pia Clerté har vunnit guld i världsmästerskapen i sportskytte i grenen dynamiskt skytte. Efter en utmanande tävling, där resultatet avgjordes under sista dagens skjutning, lyckades hon säkra guldet individuellt. Tillsammans med det svenska damlaget, Swedish SAO Lady Team, tog hon även hem bronsmedaljen i lagtävlingen.

Clerté uttryckte sin tacksamhet mot sina lagkamrater och berömde arrangörerna och funktionärerna för deras arbete med tävlingen. Hon betonade också vikten av stödet från sin coach och livskamrat, Magnus Gustafsson, som varit en viktig del av hennes framgång. Tävlingen ägde rum på skjutbanan Ruutikangas, som Pia Clerté beskrev som en utmärkt anläggning.

damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.