Foto: Insändarbild/Ulla-Britt Wall
Guldmedaljen från VM Division 1Foto: Insändarbild

VM-guld för blåsmusiker

Lisa Bergsten, Johan Bergsten och Hanna Carlsson kom hem från VM i blåsmusik med en guldmedalj runt halsen.

Sigtuna kommuns tre representanter i landslaget i Blåsmusik kom hem med en guldmedalj efter VM i Kerkrade. Hanna Carlsson samt Lisa och Johan Bergsten var med i laget som fick 88,67 poäng av 100 möjliga. En insats som dessutom är svenskt poängrekord. Orkestern bestod av hela 65 ungdomar från hela landet som kom med i laget efter diverse uttagningar.

Taco Bar öppnar på Sätuna

Nöjesnyheter Taco Bar etablerar sig i Märsta och öppnar till hösten 2025 en restaurang i de nybyggda husen på Sätuna, Stationshusen. Det blir den första av kedjans restauranger i kommunen, och satsningen görs av ett erfaret franchiseteam med etableringar sedan tidigare i Stockholms innerstad.

Brännbollsturnering i Märsta

Nöjesnyheter Lördagen den 7 juni arrangeras brännbollsturneringen Brännplattan Open 2025 på gräsytorna framför Vikingahallen i Märsta. Turneringen genomförs av Skånela IF i samarbete med O’Learys och Festspecialisten.

valborg

Här kan du fira Valborg i kommunen

Kulturnyheter Valborg är en tradition där våren hälsas välkommen med sång, vårtal och sprakande brasor. I Sigtuna kommun finns flera firanden att välja mellan under valborgsmässoafton 2025 – alla med sin egen prägel men med samma syfte: att samlas och fira vårens ankomst.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening