Viva Östervall Lyngbrant spelar prinsessan TurandotFoto: Folkoperan/Mats Bäcker

Viva spelar prinsessan Turandot

Viva Östervall Lyngbrant medverkar i Folkoperans uppsättning Turandot som har premiär nu på måndag 18:e september.

Viva från Märsta medverkar i Turandot hos Folkoperan med start på måndag. Viva spelar Turandot som barn och medverkar i ca tre föreställningar i veckan. Viva har tidigare även gjort tv och reklam, bland annat i ”Den allvarsamma leken” som gick upp på bio 2016 och där hon spelade mot bland annat Sverrir Gudnasson, hon har även spelat huvudrollen i Sascha i SR:s julkalender från 2016, Lyckoborgen. Reklamfilmer har hon gjort för Com Hem och Polarn och Pyret.

Till vardags spelar Viva fotboll, hon sjunger, dansar och tränar taekwondo med storasyster Lilja som märsta.nu tidigare rapporterat om. Turandot är en opera som handlar om kärlek och död i regi av Mellika Melowani Melani. Turandot spelas fram till och med 26:e november.

Märstarapparen 25 släpper ny singel

Nöjesnyheter Märstarapparen 25 är aktuell med nya singeln Bad Man, som släpptes den 8 augusti via EMI Sweden/Universal Music. Låten bjuder på tydliga afrobeatsinfluenser och följer upp sommarens tidigare släpp Wahala.

Sara Sandberg ställer ut i Sigtuna

Kulturnyheter Sara Sandberg som tidigare studerat på SSHL ställer ut på Plåt Pelles i höst: - Utställningen består ett flertal verk där fotografi kombineras med digitalt måleri och där djuren står i fokus för bildberättelsen. Med min fotokonst skapar jag bildvärldar fyllda av mystik, stillhet och nyfikenhet, berättar Sara.

EPA/Motorskoj samlar traktorer och publik i Odensala på lördag

Nöjesnyheter Idag lördag fylls Odensala bygdegård med A-traktorer, bilar och motorintresserade från bygden. Det är dags för EPA/Motorskoj – ett evenemang som lockar både unga förare och nyfikna åskådare till en heldag med utmaningar, utställning och kortegekörning genom Odensala, Märsta och Knivsta.

ADAAM släpper nytt med Greekazo

Nöjesnyheter På fredag släpper Märstarapparen Adaam sin nya singel "Ela Ela", ett samarbete med Greekazo. Låten är den tredje från deras gemensamma EP Nya skolans ledare, som kommer ut den 15 augusti.

sommar i sigtuna kommun

Tjejer Oxå skapar trygghet och gemenskap bland unga i Märsta

Märstafolket Två 15-åriga tjejer från Märsta deltar i projektet Tjejer Oxå, där unga får chansen att lära sig om trygghet och säkerhet i samhället. Bakom initiativet står Räddningstjänsten tillsammans med bland annat polis, ambulans och brandkår. Syftet är att skapa gemenskap och ge unga meningsfulla aktiviteter efter skoltid.

sommar i sigtuna kommun

Sigtuna Möte arrangeras 23 augusti

Nöjesnyheter Lördagen den 23 augusti är det dags för den traditionsenliga sensommarmarknaden Sigtuna Möte – ett evenemang med historiska rötter som sträcker sig tillbaka till det sista jordbruksmötet i Sigtuna stad år 1912. Sedan dess har marknaden utvecklats till en återkommande folkfest som i över femtio år lockat både lokalbefolkning och besökare.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening