Hundägaren nere på marken har just kopplat sin hund efter att 16-åringen hoppat från en klippa i Valsta torgFoto: Insändarbild

Vittne: Hunden hetsades

Ett vittne berättar för märsta.nu om hundattacken på torsdag kväll som renderade i att en person ådrog sig en benfraktur: - Ägaren till hunden stod på torget och höll hunden i halsbandet medans den skällde väldigt brutalt. Han släppte sedan hunden och jag såg hur den rädda killen sprang upp på det lilla berget med hunden bakom sig, säger ett vittne till märsta.nu

Händelsen som märsta.nu rapporterade om i morse handlade om att en hund bussades mot en 16-årig pojke. Pojken hoppade sedan ner från en klippa och ådrog sig skada på benet enligt Polisen som upprättade en anmälan om vållande till kroppsskada.
– Ägaren till hunden stod på torget och höll hunden i halsbandet medans den skällde väldigt brutalt. Han släppte sedan hunden och jag såg hur den rädda killen sprang upp på det lilla berget med hunden bakom sig. Han hoppade sedan ut från kanten av panik antagligen och hunden hoppade efter, berättar ett vittne för märsta.nu som uppskattar höjden till ca 2 meter.

Hunden som hoppade efter tog alltså fallet bra men kunde också ha råkat illa ut enligt vittnet. Men killen låg därefter kvar i smärtor:
– Han låg där på marken och skrek efter sina kompisar som inte verkade ta honom seriöst tills han skrek att han brutit benet. Inga visste riktigt vad de skulle göra och hunden hade hetsat upp sig mycket så den skällde väldigt mycket.

Enligt Polisen rör det sig om en okänd person som haft hand om hunden men vittnet tror alla i gruppen kände varandra på något sätt. Hundägaren kopplade sedan sin hund och lämnade platsen innan polis och ambulans kom.
– Jag tycker inte detta var okej! Han ska egentligen inte få ha en sån hund då han bara tränar honom till att bli aggressiv vilken kan leda till många olyckor senare, uppger vittnet för märsta.nu

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.