Hundägaren nere på marken har just kopplat sin hund efter att 16-åringen hoppat från en klippa i Valsta torgFoto: Insändarbild

Vittne: Hunden hetsades

Ett vittne berättar för märsta.nu om hundattacken på torsdag kväll som renderade i att en person ådrog sig en benfraktur: - Ägaren till hunden stod på torget och höll hunden i halsbandet medans den skällde väldigt brutalt. Han släppte sedan hunden och jag såg hur den rädda killen sprang upp på det lilla berget med hunden bakom sig, säger ett vittne till märsta.nu

Händelsen som märsta.nu rapporterade om i morse handlade om att en hund bussades mot en 16-årig pojke. Pojken hoppade sedan ner från en klippa och ådrog sig skada på benet enligt Polisen som upprättade en anmälan om vållande till kroppsskada.
– Ägaren till hunden stod på torget och höll hunden i halsbandet medans den skällde väldigt brutalt. Han släppte sedan hunden och jag såg hur den rädda killen sprang upp på det lilla berget med hunden bakom sig. Han hoppade sedan ut från kanten av panik antagligen och hunden hoppade efter, berättar ett vittne för märsta.nu som uppskattar höjden till ca 2 meter.

Hunden som hoppade efter tog alltså fallet bra men kunde också ha råkat illa ut enligt vittnet. Men killen låg därefter kvar i smärtor:
– Han låg där på marken och skrek efter sina kompisar som inte verkade ta honom seriöst tills han skrek att han brutit benet. Inga visste riktigt vad de skulle göra och hunden hade hetsat upp sig mycket så den skällde väldigt mycket.

Enligt Polisen rör det sig om en okänd person som haft hand om hunden men vittnet tror alla i gruppen kände varandra på något sätt. Hundägaren kopplade sedan sin hund och lämnade platsen innan polis och ambulans kom.
– Jag tycker inte detta var okej! Han ska egentligen inte få ha en sån hund då han bara tränar honom till att bli aggressiv vilken kan leda till många olyckor senare, uppger vittnet för märsta.nu

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening