Foto: Insändarbild

Vita jular blir allt färre

Vita jular blir allt mer ovanliga i Sigtuna och många andra delar av Sverige.

För 50 år sedan var det vanligt med snö under julhelgen, men idag är det inte lika självklart. I Svealand, där Sigtuna ligger, hade åtta av tio väderstationer snö på marken under julen mellan 1974 och 1983 enligt siffror som Newsworthy sammanställt. Men de senaste 20 åren är det bara sex av tio som haft snö.

Även i områden som Götaland och södra Norrland har antalet vita jular minskat, medan norra Norrland fortfarande har ungefär lika mycket snö som tidigare. I Sigtuna finns inte exakta mätningar för julhelgen, men statistik från Vallentuna, nära Märsta, visar att snön minskat där också. Mellan 1974 och 1993 fanns det snö varje jul, med ett snödjup på ungefär sju centimeter. De senaste 20 åren har bara fem av 13 jular varit vita, och snödjupet har varit ungefär fyra centimeter.

Förra året var det dock snö på många platser i Sverige. I Knivsta, nära Märsta, mättes åtta centimeter snö, vilket gav en vit jul i området. Trots detta visar trenden att det blir färre vita jular i Sigtuna och andra delar av landet.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.