Foto: Insändarbild

Vita jular blir allt färre

Vita jular blir allt mer ovanliga i Sigtuna och många andra delar av Sverige.

För 50 år sedan var det vanligt med snö under julhelgen, men idag är det inte lika självklart. I Svealand, där Sigtuna ligger, hade åtta av tio väderstationer snö på marken under julen mellan 1974 och 1983 enligt siffror som Newsworthy sammanställt. Men de senaste 20 åren är det bara sex av tio som haft snö.

Även i områden som Götaland och södra Norrland har antalet vita jular minskat, medan norra Norrland fortfarande har ungefär lika mycket snö som tidigare. I Sigtuna finns inte exakta mätningar för julhelgen, men statistik från Vallentuna, nära Märsta, visar att snön minskat där också. Mellan 1974 och 1993 fanns det snö varje jul, med ett snödjup på ungefär sju centimeter. De senaste 20 åren har bara fem av 13 jular varit vita, och snödjupet har varit ungefär fyra centimeter.

Förra året var det dock snö på många platser i Sverige. I Knivsta, nära Märsta, mättes åtta centimeter snö, vilket gav en vit jul i området. Trots detta visar trenden att det blir färre vita jular i Sigtuna och andra delar av landet.

Nya bygglovsregler förenklar ansökan

Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.

Fortsatt klar majoritet kvinnor som vabbar

Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.