Foto: Riksbanken

Vinnaren: Går inte att beskriva

Svenska spel har fått tag i en av vinnarna bakom miljonspelet i lördags: - Det går inte att beskriva, säger vinnaren som är i 45-årsåldern.

Efter några dagars jagande fick Svenska spel till slut tag i en av vinnarna av miljonspelet i lördags då tre vänner blev 3,3 miljoner kronor rikare vardera. Mannen som lämnade in spelet är i 45-årsåldern. Som märsta.nu rapporterat om satt vännerna på Farbror Blå när de kom på att det var dags att kolla Stryktipset. När han loggade in på Svenska spels sajt hade de vunnit 5,5 miljoner. När en vän sedan ringde Svenska spels kundtjänst fick de reda på att en match pågick uppe i Kiruna.

Ringde upp sin kompis
De hade x2 på matchen mellan Piteå-Rosengård och fick för sig att en tvåa skulle ge mindre pengar. Det stod kryss i matchen och när sedan Rosengård gjorde mål så trodde dem att det var kört med miljonerna. Men så var inte fallet. Istället blev det dubbelt upp, 10 miljoner. De kramade om varandra på Stora torget och ringde upp sin tredje vän som inte var på plats utan fick besked via telefon.
– Efter åtta missade samtal ringde hans tjej upp mig och frågade om något hade hänt. Då sade jag bara att hon skulle sätta på högtalartelefonen och de kunde då höra vad som hände på restaurangen, berättar 45-åringen via Svenska spel.

Ska bygga hemma och resa
Vid 4-tiden kom han hem och väckte sin son som blev tårögd när han förstod vad som hänt. Senare på morgonen väckte han honom igen för att fråga om det verkligen var sant. För pengarna ska 45-åringen dels resa och dels bygga sin övervåning hemma som är oinredd. Utbetalning av vinsten sker hos Svenska spel i Visby. Vännerna önskar vara anonyma meddelar Svenska spel.

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Flygplan mot Arlanda larmade om rök i kabin

Blåljus Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening