Foto: Magnus Granhagen

Vinelund och Eriksson förlänger

Skånela har förlängt med kontrakten med Amanda Vinelund och Sofia Eriksson.

Försvararen Amanda Vinelund är klar för en fortsättning i Skånela som startade upp träningen igen efter säsongen i måndags. Hon ses som en viktig del av tränare Fredrik Söderberg försvarsspel:
– Försvarspelet är en viktig del i vår spelide och Amanda har en central roll i det. Hon har rutin efter att ha representerat oss på den här nivån i 5 år och är en som skall leda försvarspelet samt vara ett stöd för de yngre tjejerna i truppen, uppger Söderberg i ett uttalande.

Även Sofia Eriksson stannar, hon är en egen produkt som gjort två säsonger på seniornivå i Skånela. Hon har dock haft problem med en korsbandsskada och först i våras gjorde hon comeback:
– Väldigt glad att Sofia stannar kvar hos oss och är nu tillbaka efter en långtidsskada. Hon är en annorlunda niometerspelare gentemot våra andra med sin explosivitet och luriga skott samt sitt fina rörelsemönster. Sofia kan användas på de flesta positioner på niometer men även på kanten. Det ska bli väldigt spännande att följa hennes utveckling under sommaren och säsongen där jag tror vi kommer ha stor nytta av Sofia, kommenterar Söderberg.

Daniel Söderberg klar för Odd

Fotboll Daniel Söderberg från Märsta är klar för norska Odd. Den 28-årige mittfältaren ansluter från Sandvikens IF i Superettan och är nu på plats i Skien.

EXTRA

Gustaf Berglund uttagen till OS

skidor Längdåkaren Gustaf Berglund är uttagen till Sveriges OS-trupp inför vinter-OS i Milano Cortina 2026. Berglund är född i Dalarna, uppvuxen i Sigtuna och tävlar i dag för IFK Mora. För honom blir det OS-debut.

damallsvenskan

Förlust för Skånela mot Lugi

Handboll Skånela IF:s damlag förlorade bortamatchen mot LUGI under Trettondagen. Matchen spelades i Lund och slutade 38–27 till hemmalaget, efter 19–9 i paus.

herrallsvenskan

Skånela utklassade serieledaren

Handboll Skånela vann klart mot Lugi med 39–27 när Allsvenskan startade om på söndagen. Gästerna vände underläge till pausledning och kontrollerade sedan matchen i andra halvlek.

Skånela IF P14 klara för steg 3A i USM

Handboll Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.

EXTRA

Kim Taekwondo tog tre SM-guld i Linköping

kampsport SM i taekwondo avgjordes i går i Linköping och Kim Taekwondo deltog med sex tävlande. Klubben tog totalt tre guld och två brons i årets sista rankingtävling inför landslagssäsongen 2026.

damallsvenskan

Skånela föll hemma mot Ystad

Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.

SM i BMX avgörs i Märsta 2026

Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.

Fyra judoutövare från kommunen tog medaljer på RM

kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.