Växthus och odlingar ska finnas på taketFoto: White Arkitekter/Sigtuna kommun
Vill skapa en inbjudande byggnad
Arkitektbyrån White som fått uppdraget att bygga det nya kultur- och aktivitetscentret i Valsta har som mål att skapa en uttrycksfull och inbjudande byggnad med fokus på delaktighet och trygghet.
Tidigare i veckan meddelade Sigtuna kommun att White Arkitekter fått uppdraget att utforma det nya kulturcentret. Den ska innehålla bland annat bibliotek, en scen, café och plats för möten och aktiviteter. – Vi är glada och stolta över att Sigtuna kommun har valt att gå vidare med vårt förslag. Vi vill skapa en byggnad som är varm, inbjudande och lekfull, och som i samspel med torget välkomnar alla till ett inspirerande sammanhang fyllt av möten, kulturverksamhet och aktiviteter, säger Nina Wittlöv Löfving, ansvarig arkitekt på White.
Förslaget ska ta ett helhetsgrepp om platsen för att bevara natur och överblick över torget. Placeringen är strategisk vid gångstråket mot Valsta centrum. Byggnaden får en uttrycksfull gestaltning med faluröd träfasad, mjuka former och stora glaspartier. Stommen hoppas man ska vara i trä för att minimera klimatpåverkan. I förslaget finns också växthus och planteringar på taket och en vinterträdgård så att odling och matkultur kan få en framträdande roll vid sidan om de traditionella kulturverksamheterna.
Kulturnyheter Vid höstens terminsstart har över tusen barn och ungdomar i Sigtuna kommun anmält sig för kurser på Sigtuna kulturskola. Med ett omfattande utbud av både nya kurser och klassiker har skolan noterat ökad efterfrågan på aktiviteter som filmproduktion och gruppövningar. Piano fortsätter att vara en favorit bland instrumenten.
Märstafolket Jimmy Jansson från Skepptuna kom på 12:a plats i Burgar-SM: - Oavsett pallplats eller inte så öppnar detta resultat upp dörrar till andra saker som väger upp mycket mer, säger Jimmy i ett uttalande.
Nöjesnyheter Om en vecka äger Burger-SM rum i Gråbo, där Jimmy Jansson från Shiptune Burgers har förberett sig noggrant inför tävlingen. Över 70 lag kommer att delta i årets tävling, som har tre grenar: Freestyle, Vegetariskt och Hemlig låda.
Nöjesnyheter Märsta centrum blev på lördagen platsen för en spektakulär folkfest när Märsta kalaset ägde rum. Evenemanget lockade flera tusen besökare som samlades för en dag fylld med musik, dans och underhållning.
Nöjesnyheter En minnesvärd säsongsavslutning av Steninge Motorträff ägde rum under onsdagskvällen och slog alla förväntningar. Evenemanget, som har blivit en väntad höjdpunkt för motorentusiaster, samlade en imponerande samling fordon från när och fjärran för att fira kärleken till motorvärlden.
Nöjesnyheter Märsta Centrum kommer att vibrera av glädje och aktivitet den 19:e augusti då Märstakalaset äger rum från klockan 10 till 16. Det blir en dag fylld med spännande aktiviteter och underhållning för besökare i alla åldrar.
Kulturnyheter Skådespelerskan Inga Landgré som under en tid bodde i Sigtuna avled under måndagen. Landgré var en av sin tids största svenska skådespelerskor och belönades med en Hedersguldbagge 2023.
Kulturnyheter Förra årets Art Walk blev en succé som nu återupprepas. En av initiativtagarna är sigtunabon Anna Forster som själv bjuder in till sin ateljé: - Sigtuna Art Walk är ett fantastiskt tillfälle för besökare att både uppleva konsten på nära håll och också få en chans att interagera med konstnärerna bakom verken, hälsar Anna Forster.
Kulturnyheter Har du sett några pusselbitar i kommunen? Du är inte ensam, dessa bitar är början av en vandringsled mellan Sätunaparken och Hamnplan i Sigtuna.
Kulturnyheter Värmländska konstnären Leif Engström har nått stora framgångar med sin senaste utställning "Fönsterband" på ValstaKonst. Den här utställningen är den största han haft hittills, både när det gäller yta och antalet verk som visas. Engström har på kort tid blivit ett av de stora namnen inom den svenska konstscenen.
Nöjesnyheter I år är det större satsning på lokala artister under Sigtuna Summer Squeeze: - Vi tycker att det är så kul att kunna samla en del av alla duktiga, lokala artister som finns i Sigtuna vid ett tillfälle, säger Göran Lundh, ordförande i Sigtuna Event.
Nöjesnyheter Krogen Anders & Jag i Märsta Centrum stängde i fredags med omedelbar verkan: - Det är inte lönsamt längre, säger Christian Cederferm, delägare.