Josefine Jardenäs vill se fler temainspirerade lekplatser i kommunen.Foto: Privat/Montage

Vill se tema-lekparker i kommunen

Josefine Jardenäs vill att kommunen upprättar temalekparker i kommunen och får medhåll av flera i ett inlägg på Sigtuna kommuns facebooksida: - Jag tycker att något borde göras med de parker kommunen ansvarar för och varför inte inspireras av Uppsala, skriver hon.

Sätunaparken eller Blåbärsparken är inte kreativt nog för lekparkerna i kommunen. Josefine Jardenäs hoppas att Sigtuna kommun kan inspireras av bland annat Uppsala där det finns temaparker och en hemsida som visar vart parkerna ligger.
– Det finns parker för stora och små samt mixade. Tänk vad härligt om det fanns tex en bondgårdspark vid gamla färjestadsbron, en vikingapark vid minigolfbanan, en vind och vatteninspirerad lekpark vid Aludden, en sagopark med Elsa Beskows figurer nedanför SSHL, skriver hon.

märsta.nu var i kontakt med Josefine under söndagen, hon berättar att många familjer åker till Uppsala för att besöka en lekpark.
– Så tokigt och fel egentligen, man ska cykla och gå till lekparker, möta gamla och nya kompisar och kunna utveckla fantasin och leken i närmiljön.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.