Både Märsta IK och FC Arlanda tog viktiga segrar i omstarten av trean.
FC Arlanda som riskerar degradering tog tre viktiga poäng i bottenmötet mo Vaksala på lördagen. Karim Yaghlaji gjorde 1-0 i 11:e minuten och i andra efter att Vaksala drabbats av en utvisning kom tvåan via Roy Zeinou och trean genom Senare Soguk i 89:e minuten. Därmed hakar FC Arlanda på lagen ovanför strecket och har tre poäng till säker mark, närmast är det derby mot Uppsala-Kurd hemma i Märsta igen.
Märsta IK vann med 2-1 i Kungsängen, bland annat missade hemmalaget en straff. Det var 1-1 i paus och i andra avgjorde MIK som är ny tvåa i och med segern. Närmast för MIK väntar Syrianska IF Kerburan söndag 12:e augusti i Västerås.
Friidrott Taim Jawhar från IFK Märsta kommer att tävla för Sverige i ungdomsfinnkampen i grenen 3 000 meter gång. Uttagningen sker i samband med att friidrottsklassikern Finnkampen firar 100 år.
Basket Melwin Pantzar, som till vardags representerar Bilbao, är uttagen till herrlandslagets träningsmatcher mot Polen och Portugal. Första matchen spelas redan på lördagen.
Friidrott Två aktiva från IFK Märsta fick äran att tävla för Sverige när Nordiska Juniorlandskampen avgjordes i Uppsala i helgen. Mästerskapet samlade U20-friidrottare från fem nordiska länder, och både Ludvig Fredman och Taim Jawhar stod för starka insatser i landslagsdressen.
Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.
Basket På söndag, den 20 juli, får Steningehöjdens sporthall celebert besök när landslagsspelaren Melwin Pantzar kommer till hallen för ett öppet meet & greet. Evenemanget pågår mellan klockan 12.30 och 14.00 och är öppet för alla som vill komma och träffa basketspelaren.
Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.
Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.
Handboll Skånelas damlag kliver in i Svenska cupen i mitten av augusti och ställs mot tufft motstånd i grupp 4. Laget har lottats mot tre lag: Skuru IK, Hammarby IF och Skövde HF.
Ishockey Wings HC förstärker truppen inför kommande säsong i Hockeyettan med flera nya och återvändande spelare. Samtidigt får föreningen en ny ordförande efter årsmötet som hölls i juni.
Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.
Basket När Svenska Basketbollförbundet presenterade herrlandslagets trupp inför sommarens Europamästerskap fanns Melwin Pantzar, 25 år och uppvuxen i Märsta, med bland de uttagna.