Foto: Magnus Granhagen

Viktig seger för Skånela mot Alingsås

Skånela tog en efterlängtad seger när de besegrade Alingsås med 37–29 på bortaplan. Märstalaget ledde matchen från start till mål och kunde till slut säkra sin andra seger på 13 matcher i Handbollsligan.

Efter en jämn inledning av första halvlek tog Skånela kommandot under de sista tio minuterna och gick till pausvila med en ledning på 17–11. Trots att Alingsås, som inför matchen låg på slutspelsplats, försökte närma sig under andra halvlek lyckades de aldrig hota på allvar. Skånela höll ett stabilt avstånd och vann till slut med åtta måls marginal.

Simon Lindberg blev stor matchhjälte med sina 12 mål, Flip Tapper och Gustav Näslund näst bästa målskyttar för Skånela med fem mål vardera. Lindberg stod dessutom för fyra assist i matchen.

Med segern klättrar Skånela från jumboplatsen upp till kvalplats, vilket ger laget en viktig boost i jakten på att undvika nedflyttning.

Brons för SMGK på Rikstvåan

notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.

bildextra

Så blir nya handbollsarenan

Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.