Vikingahallen i samaband med vaccinering tidigare i år.Foto: Privat
Vikingahallen blir vaccinationscentral
Från och med 2:a juni blir Vikingahallen vaccinationscentral för den som vill vaccinera mot covid-19.
Vikingahallen har tidigare år fungerat som vaccinationscentral i samband med att kommunen vaccinerade personer som arbetade inom äldreomsorg och annan samhällsviktig funktion. Från 2:a juni kan man boka in sig via appen Alltid öppet för en tid om tider öppnats upp för din åldersgrupp. Just nu är det personer födda 45-plussare som vaccineras men inom kort kan det öppnas upp för 40+.
Blåljus Strax före midnatt larmades polis till Sätunaområdet med anledning av skottlossning mot en bil. En man har gripits misstänkt för bland annat mordförsök.
Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.
Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.
Nyheter Allt fler ungdomar i Sverige gör värnplikt. Under 2025 påbörjar 8 250 personer sin grundutbildning, vilket är 830 fler än året innan. Ökningen följer riksdagens beslut om att successivt stärka försvaret de kommande åren.
Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.