Foto: Sigtuna kommun

Vi stärker ekonomin och satsar på välfärden

Det är ibland lätt att vara i opposition. Man kan helt bortse från hur det såg ut när man själv styrde, man kan göra av med pengar man inte har och man kan hävda att man vet saker ingen annan vet. Marie Axelssons insändare visar upp en provkarta på det mesta av detta.

När vi, hösten 2017, tog över kommunledningen, tog vi över något som kan liknas vid ett konkursbo med stora underskott i driften och en galopperande låneskuld om ca 1,5 miljarder kronor. Under en lång rad år med socialdemokratiskt styre hade kommunen medvetet gått back. År efter år lät man kommunen göra stora minusresultat och underskotten täcktes upp genom att man bit för bit sålde av skattebetalarnas mark.

Den moderatledda kommunledningens första prioritet har hela tiden varit att stabilisera och stärka ekonomin. Det har resulterat i att det strukturella underskottet på ca 60mkr som socialdemokraterna lämnade efter sig, på bara några år har vänts till ett stabilt överskott på nästan samma summa. Alltså en reformering av ekonomin på nästan 120mkr. Det har inte varit lätt. Det har krävt krafttag i våra budgetar, det har krävt noggrann ekonomistyrning och uppföljning, och det har krävt varsamhet i hur vi hanterar skattebetalarnas pengar. Allt det som socialdemokraterna under sina år vid makten slarvade med.

I februari visste ingen av oss hur, eller när, de aviserade välfärdspengarna skulle betalas ut. Vi visste inte om pengarna skulle komma med särskilda krav, som ofta är fallet med statsbidrag, om de skulle betalas ut under ett år eller flera, och så vidare. Kanske hade Marie Axelsson en kristallkula eller andra spådomstalanger, som redan då gav henne en helt unik insikt i vad framtiden hade att erbjuda? Det är dock inte sannolikt, utan hennes uttalanden ska snarare ses som ett populistiskt utspel när vi nu har facit i hand. Så kan man kanske agera som oseriös opposition, men knappast som ansvarstagande kommunledning.

I mars slog Coronapandemin till med full kraft. Sigtuna, tillsammans med resten av världen, kastades in i ett kaosartat läge. Ingen kunde då veta hur pandemin skulle slå mot vår kommun. Det stod dock ganska snart klart att Sigtuna riskerade att drabbas extra hårt eftersom de två branscher där många Sigtunabor arbetar, rese- och besöksbranschen, var och är fortfarande, bland de allra hårdast drabbade.

Kommunens ekonomi är, som bekant, helt beroende av skatteintäkter. Med risk för en kraftigt ökande arbetslöshet, som dessutom skulle öka kostnaderna för försörjningsstöd, var det knappast läge att mitt under ett budgetår börja skjuta ut pengar i verksamheterna och på så sätt öka våra kostnader. Kommunledningen har varit noggrann och konsekvent istället för att i tider av osäkerhet reagera först och tänka sen.

Att det sedan visat sig att Sigtuna tillsammans med en stor del av Sveriges kommuner, kommer att göra ett rekordresultat 2020 beror på faktorer väldigt få kunde förutspå ens efter sommaren.

Men Marie Axelsson behöver inte vara orolig. Pengarna kommer användas i välfärdens kärna, nämligen genom att bygga nya förskolor och skolor. Tack vare den numera välskötta ekonomin och tillskottet från staten slipper vi låna varenda krona på det sätt som Axelsson och socialdemokraterna gjorde under sina år vid makten.

Just nu arbetar vi med budgeten för nästa år. En budget som kommer ha helt andra förutsättningar för satsningar på välfärden än tidigare år. Detta som ett direkt resultat av ett hårt och målmedvetet arbete med att stabilisera en trasig ekonomi. Ett arbete som nu börjar ge resultat på riktigt.

  • Olov Holst (M), gruppledare och kommunstyrelsens ordförande
  • Gill Brodin (C), gruppledare
  • Pernilla Bergqvist (L), gruppledare
  • Karsten Bjärbo (KD), gruppledare
  • Lars Björling (SfS), gruppledare

Äntligen kollektivtrafik i egen regi – ett viktigt första steg

Insändare Tisdagen den 23 september klubbade trafiknämnden beslutet att Sigtuna- och Upplands-Väsbys bussavtal skulle övertas i egen regi. Det är ett historiskt beslut som vi i Vänsterpartiet i Sigtuna kommun varmt välkomnar. Vänsterpartiet har länge drivit frågan om en kollektivtrafik i egen regi där vi har kontroll och rådighet över alla dess led och nu är vi äntligen på väg!

Stå upp för äldre kvinnors trygghet

Insändare När en kvinna i 90-årsåldern i Skåne nyligen utsattes för grovt våld blev det ännu en påminnelse om att även äldre kvinnor drabbas av dödligt våld i nära relationer. Samtidigt vet vi att våld och kränkningar också kan förekomma i äldreomsorgen.

Sigtunas kommuninvånare är inga labbråttor

Insändare Styret i Region Stockholm, bestående av Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Centerpartiet med stöd av Vänsterpartiet, har kommit överens om att SL ska köra bussar i Sigtuna kommun i egen regi. Detta riskerar att göra vår busstrafik sämre och dyrare, med färre avgångar.

kyrkovalet

På söndag kan du och fem miljoner andra gå och rösta i kyrkovalet

Insändare Det spelar roll för hela samhället vad kyrkan säger och gör. Svenska kyrkan har över 20 000 anställda – det spelar roll vem som ansvarar för arbetsgivarfrågorna.Svenska kyrkan förvaltar stora mängder fastigheter och skog – det spelar roll vilken syn på miljön som beslutsfattarna har.

Glöm inte bort tillväxten i valprogrammet

Insändare Med ett år kvar till valet arbetar Sigtunas lokala partiavdelningar intensivt med sina valprogram. Fokus ligger ofta på väljarnära frågor som skola, vård, omsorg, badhus eller cykelvägar. Ambitionen är att erbjuda ett smörgåsbord av löften som väljarna tycker verkar tilltalande. Men utan en förståelse för tillväxt riskerar dessa löften att bli tomma ord.

Ditt engagemang behövs i lokalpolitiken

Insändare Avfallsdumpning i naturen, höga hyror, kriminalitet, brister i skolan… Vad upprör och engagerar just dig? Att lyfta sina åsikter vid fikabordet eller på sociala medier ligger nära till hands, men ditt engagemang behövs också i vår lokala demokrati!

Dålig politik ger för få sommarjobb

Insändare I sommar har endast 121 ungdomar i gymnasieåldern fått sommarjobb via kommunen. Totalt finns det ca 2700 ungdomar i åldern 16-19 år och en stor andel av dem har gått arbetslösa hela sommaren. Det är sorgligt.

Skolan är viktigast för Liberalerna

Insändare Nu fylls våra skolor återigen med förväntansfulla barn. Här ska nya drömmar födas, klassresor startas och vår gemensamma framtid formas. För Liberalerna är det självklart att allt börjar med en riktigt bra skola – och arbetet sker både nationellt och lokalt här i Sigtuna kommun.

Sverigekortet gör resande tillgängligt för fler

Insändare Sommarsverige bjuder på något för alla. Från Ystad till Haparanda, från Stockholm till Göteborg kryllar det av smultronställen med natur, kultur och allt däremellan. Många svenskar vill se sig om i vårt vackra land - men höga priser på bussar och tåg gör möjligheterna begränsade för många.

Ingen ska lämnas ensam i hederns skugga

Insändare Sommarlovet ska vara en tid av frihet, inte en period av oro och rädsla. Ändå förs varje år barn och unga från Sverige för att könsstympas eller giftas bort mot sin vilja. Vissa återvänder aldrig till skolstarten.

Den moderatledda kommunledningen blundar för ungdomarnas verklighet!

Insändare Den moderatledda kommunledningen blundar för ungdomarnas verklighet! Unga i Sigtuna kommun har idag svårt att få jobb. Men istället för att agera väljer den moderatledda kommunledningen att blunda för verkligheten genom att prioritera skattesänkningar före våra ungdomars framtid. Vi vill istället införa en sommarjobbsgaranti för samtliga ungdomar i årskurs nio och på gymnasiet.

Arlandautredaren – Norman – har både rätt och fel!

Insändare Helt rätt har han när det gäller att förhandla bort stationsavgiften på 149:- till A-train som omöjliggör resande för de flera tusental som arbetar dagligen på själva flygplatsen, andra flygrelaterade jobb eller andra verksamheter inom det vidare Arlandaområdet.