Sigtuna kommun växte med 163 invånare det första kvartalet 2019 och vi uppgår nu till 48 293 invånare.
Folkökningen det första kvartalet i år var 163 invånare i Sigtuna kommun. Det framgår av Region Stockholms senaste siffror. Totalt inflyttade var 1146 invånare och samtidigt flyttade 1080 ut, 151 barn föddes och 70 invånare avled. Ur siffrorna framgår att de flesta som flyttar hit gör det inom länet, 290 från övriga Sverige och 207 från utlandet. Även största delen av utflyttningen sker till Stockholms län, men 93 personer har även valt att flytta utomlands från kommunen och 336 utanför länet. Folkökningen var dubbelt så stor i Väsby som under samma period ökade med 342 invånare och uppgår till 45 885.
Blåljus Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.
Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.
Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.