David Lundqvist (S) vi en av sina protestaktioner.

Veteranpolitikerna vill stoppa Arlandas utbyggnad

Socialdemokraten David Lundqvist och liberalenLars Wedén gör på onsdagen gemensam sak när de i DN Debatt går ut och skriver att Bromma bör läggas ner och att Arlanda inte behöver en fjärde bana.

Under några månader har Lars Wedén (L) och David Lundqvist (S) protesterat mot flyget utanför Terminal 5. Budskapet har varit ”Nöjesflyg mindre för klimatets skull”. Nu går duon ut i DN Åsikt där de skriver att Bromma bör läggas ner och att Arlandas utbyggnad i form av en fjärde bana ska stoppas. Argumentet för det är att flygandet minskar. Detta antas bero ökad konsumentmedvetenhet om flygets klimatpåverkan.

Läs hela debattartikeln här (Obs! Extern länk)

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening